Sigortasız yola çıkmayın

Zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza sonucunda karşı tarafın aracında oluşabilecek hasarları, araçtaki kişiler için yapılacak sağlık harcamalarını ve bedeni (sakatlık, ölüm) zararları teminat limitleri kapsamında karşılıyor. Bu limit her yıl değişiyor. Bu yıl için geçerli araç başına maddi gider teminatı 200 bin lira. Trafik sigortası yasal olarak zorunlu. Sigortasız trafiğe çıkıp denetime takılanlara 690 lira ceza kesiliyor. Kaza anında sigortanın olmaması daha büyük mağduriyetlere yol açabilir. Bu ayrıntı cezadan daha önemli.

BASAMAKLAR ÖNEMLİ

Trafik sigortasındaki keyfi uygulamaların ve fahiş fiyatların önüne geçmek için 12 Nisan 2017’de ‘tavan fiyat’ devreye alınmıştı. Tavan fiyat uygulaması devam ediyor. Sigorta şirketleri belirlenen limitler dahilinde zam ve fiyat belirliyor. Tavan fiyat her ay otomatik olarak artıyor. Ara ara seyyanen zamların uygulandığı da oluyor. Diğer yandan sürücü riskine göre sıfır (0) ila 8 arasında basamak grubu yer alıyor. Kaza yapmayanlar 8’inci basamağa kadar çıkıyor ve ödeyecekleri prim düşüyor. Sık kazaya karışılması durumunda, basamak 0’a kadar iniyor ve sigorta pahalanıyor.

FİYATLAR NASIL DEĞİŞTİ?

Sigorta fiyatları 0-8 arasındaki basamaklara göre belirleniyor. Ayrıca her ilin riski farklı olduğundan iller arasında fiyat farkları oluşabiliyor. Trafik sigortasında mayıs itibarıyla yeni sisteme geçildi. Artış oranı yeni oluşturulan maliyet endeksine göre belirlenecek. Endeks, her ay asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve motorlu araçlardaki fiyat değişimleri dikkate alınarak hesaplanıyor. Ocak ve şubatta yüzde 10, mart ve nisanda yüzde 5 artan trafik sigortası primleri mayıs ayındaki yeni sistemle yüzde 3, haziranda ise yüzde 3.25 yükselmişti.

BİRKAÇ TEKLİF ALIN

Haziran itibarıyla ortaya çıkan tabloya göre hiç kaza yapmayan ve hasarsızlık indirimi alan bir sürücünün ödeyeceği sigorta tavan fiyatı 4 bin 284 liraya çıktı. İlk kez araç alarak trafiğe yeni çıkan bir sürücü ise 4’üncü basamak üzerinden en fazla 8 bin 568 lira ödeyecek. Eğer bir sürücü 3’ten fazla maddi hasarlı kazaya karışmışsa bu durumda 25 bin liranın üzerinde trafik sigortası fiyatlarıyla karşılaşabilecek. Fiyatlar sigorta şirketlerine göre değişebiliyor. Rekabet ortamında piyasanın altında fiyat verenler de var. Fiyat araştırması yapmak bu açıdan önemli.

ARTIŞ NE OLACAK?

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortasında temmuz ayında uygulanacak azami prim artışını yüzde 3.5 olarak belirledi. Bir başka deyişle basamaklara göre değişmekle birlikte 150 lira ile 900 lira arasında zam gelecek. Bu durumda örneğin; İstanbul’da en düşük 8’inci basamak primi 4 bin 780 liradan 4 bin 948 liraya yükselecek. 4’üncü basamakta olan sürücüler ise 9 bin 560 lira yerine 9 bin 895 lira ödeyecek. Sık kazaya karışıp sıfırıncı (0) basamak olanlar ise 28 bin 679 lira yerine 29 bin 683 lira ödeyecek.

KAYNAK: POSTA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir