4 Tekerli Servetine “Kiralık” Dedi! Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan Arapça, dua ve Audi A8 açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş lüks araç sevdası ve Arapça bilmemesi ile gündemden düşmüyor. Yurtta yarı aç yarı tok gününü döndürmeyen asgari ücretli vatandaşa “Sabredin” çağrısı yapan Erbaş, 15 milyon liralık lüks aracından utanmadan poz verdi. Sadece 4 tekerli serveti bile hesaplandığında 100 milyon lirayı aşan Erbaş, Arapça bilmemesi, duayı avucundan okuması ve son gözdesi Audi A8 model araç için açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile ilgili iddiaları köşesine taşıyan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, ‘Audi A8 ve Ali Erbaş’ başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Ahmet Hakan “Arapça bilip bilmemek” ve “dua ederken avuca yazılanlara bakmak” konuları da tabii ki önemli. Ama şu Audi A8 iddiası, asla yenilip yutulacak cinsten değil.” demişti. Bu yazı sonrası Ali Erbaş’tan Ahmet Hakan’a dua, Arapça ve Audi A8 açıklaması geldi. İşte Ahmet Hakan’ı Ali Erbaş ile ilgili köşesinde kaleme aldığı o satırlar:

ARAPÇA BİLMİYOR DEMEK İTİBAR SUİKASTIDIR

IRAK’ta Arapça bir röportajda tercüman kullanmıştı Ali Erbaş. Bu olay nedeniyle “CV’sinde Arapça biliyor yazdığı halde Arapça bilmediği ortaya çıktı” diye haberler yapıldı.*Erbaş, bana gönderdiği açıklamada aldığı eğitimleri detaylarıyla sıralamış, başarıyla geçtiği sınavları yazmış. Yazdığı tezlerden, yaptığı çevirilerden örnekler vermiş.

Ardından da şunu sormuş:

“Böyle bir akademisyeni Arapça bilmemekle itham etmek haksızlık değil midir?” Peki Irak’ta neden Arapça tercüman kullandı? O konuda da şöyle demiş Erbaş:

“Diplomatik hassasiyet gereği Irak’ta yaşanan özel bir olayı bahane ederek itibar suikastına yol açan üslupla bir insana acımasız saldırılarda bulunmak haksızlık değil midir?”

‘DUAYI AVUCUNA YAZDI’ İDDİASI TAMAMEN YALAN

ERBAŞ’ın bir dua görüntüsü yayınlandı sosyal medyada. “Dua metnini avucuna yazmış, oradan okuyor” diye servis edildi bu görüntü. Bunu tamamen yalan ve iftira olarak nitelendiriyor Erbaş ve şöyle diyor:

“Dua etmem istendiğinde makası sol avucumun içinde kamufle etmeye çalışırken oraya doğru bakmamı sanki avucumun içinde yazı varmış da onu okuyormuşum şeklinde yorumlamak, çarpıtmak, videoya dikkatle bakınca fark edilmesine rağmen bunun üzerinden nezaket ve eleştiri sınırlarını aşan saldırılar yapmak haksızlık değil midir?”

ESKİ ARABA KULLANILMAZ HALDE, YENİ ARABA KİRALANDI

ERBAŞ, “AUDİ A8 marka bir otomobil talep etti” iddiasına da yanıt vermiş. Şöyle diyor bu konuda:

“2010 yılında Diyanet’e tahsis edilen 2006 model arabadan sonra 2015 yılında bir araba tahsis edilmiş ve yine kıyamet kopmuştu. O günkü Diyanet İşleri Başkanımız yine nezaket ve eleştiri sınırlarını aşan acımasız saldırılara dayanamayıp arabayı Başbakanlığa iade etmişti. İnternete bakarsanız ne acımasız haberler ve saldırılar yapıldığını görürsünüz. Aradan geçen bunca yıla rağmen bize 2023 yılına kadar hiç araba tahsis edilmedi. Eski araba artık kullanılamaz hale gelip envanterden düşünce ihtiyaca binaen söz konusu araba, kiralama yöntemiyle kullanılmaya başlanıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir